Kupujem si zajčika ♥
Kupujem si zajčika ♥
Načo si dávať pozor pred kúpou: Králika je najlepšie kúpiť od chovateľa, lebo máte istotu, že je zdravý a čistokrvný. Najlepším miestom kde môžete získať takého králika sú výstavy králikov.
Ako rozpoznať čistokrvného trpasličieho králika?
Čistokrvný trpasličí králik
- Jeho telo je podsadité valcovité, krátky chrbát aj končatiny.
- Hlava je veľká k pomeru tela. Zagulatená hlava.
- Čelo je široké.
- Oči sú veľké.
- Uši sú krátke. Priemerná dĺžka u dospelých králikoch je 4,5 až 6 centimetrov.
- Krk je skoro nerozoznatelný, hlava je pri tele.
- Farba srsti sú iba štandartné farby a krezby. Napríklad čierna farba, biela farba, ....
Kríženci
- Telo je dlhé s dlhými koinčatinami.
- Hlava je úzka a dlhšia.
- Oči sú menšie, menej vystúpené.
- Uši sú dlhé. Priemerná dĺžka okolo 6 až 10 centimetrov
- Krk je viditeľný, pri krku zúžený.
-
Farba srsti môže byť viacfarebná alebo všetky farby vyskytujúce sa u králikoch.
1. Ako zistím, či je zajačik zdravý?
Výkaly: Normálne výkaly sú tmavo hnedé bobky. Znečistenie okolo ritného otvoru poukazuje na hnačku.
Moč: Králičí moč je v porovnaní s močom ľudí a iných zvierat hustý a tmavý. Pokiaľ budete králikov kŕmiť napr. púpavou alebo červenou repou moč bude tmavo červený až fialový.
Srsť: Zdravé zviera má hustú lesklú srsť bez strupov, zatvrdlín a holých miest...
Držanie tela a dych: Pokrivené držanie tela a zrýchlený dych (okrem situácií keď je králikovi teplo alebo keď je nahnevaný) poukazujú na bolesti, spôsobené napr.
veľkým množstvom zeleného krmiva - nadutie.
Labky: Predné labky poukazujú na poruchu zubov alebo výtok z nosu
Teplota tela: Za normálnych okolností je rektálne meraná teplota tela: 38,5°C až 39,5 °C, dychová frekvencia 50 až 150 za minútu, tepová frekvencia 120 až 150 za minútu.
HMOTNOSŤ: Tento dôležitý faktor patrí k správnej starostlivosti o králika. Stačí ak svojho králika raz za mesiac odvážite a tak zistíte jeho hmotnosť, nadváhu alebo podváhu podľa tejto tabuľky. Pokiaľ sa u mladého králika vyskytlo ubúdanie z váhy, navštívte čo najrýchlejšie veterinára.Ak má králik podľa tejto tabuľky vyššiu váhu tak trpí nadváhou, ak menšiu tak podváhou. Priemerná hmotnosť králika sa pohybuje +/- 0,3kg.
2. Preprava:
Na prepravu králika použite buď špeciálnu prepravku na zvieratá, alebo kartónovú škatuľu.
Na dlhšiu cestu mu dajte kúsok jablka alebo niečo šťavnaté, aby nebol smädný. Dávajte však pozor, aby naňho nepálilo slnko.
3. Privykanie:
Váš nový miláčik sa vás asi bude spočiatku trochu báť a bude sa tlačiť v kúte klietky. Dobré je, keď sa mu budete prihovárať a tak si zapamätá váš hlas. Nikdy neľakajte králika hlasnými alebo nečakanými zvukmi. Ako spoznáte, že si zvieratko zvyklo? Nebude sa pri vašom príchode ku klietke skrývať, ale vzpriami sa na zadné labky pri mriežke. Niektorí ľudia nechávajú králika spočiatku na pokoji v klietke niekoľko dní, kým si zvykne. Avšak, králik si ľahšie zvykne, keď si ho hneď od prvého dňa beriete na ruky a hladkáte ho ( nie však dlho ). Tak zistí, že sa mu pri vás nič zlé nestane a nebude sa báť.
4. čo treba pripraviť vopred:
ZAKLADNA VYBAVA ĎAĽŠIA VÝBAVA
- Klietka Domček
- Krmivo Jasličky na seno
- Miska na kŕmenie Vodidlo, kefa na česanie
- Napájačka alebo miska na vodu Králičie WC
- Podstielka Prepravka alebo škatuľa
KLIETKA
Ak chováte králika v dome alebo v byte, tak by králik mal mať drôtenú klietku s umelohmotným vysúvacím dnom. Takáto klietka by mala mať rozmeri na dĺžku okolo 1 metra, na šírku 0,5 metra. Plastové dno by malo mať výšku aspoň 15 centrimetrov, lebo králik veľmi často a rád vyhrabáva na okraje klietky podstielku.
RADA: Umiestnenie klietky je veľmi dôležité. Nesmie byť v prievane, ale ani v teple, napr. pri radiatore alebo na priamom slnku.
PODSTIELKA
Na podstielku môžeme použiť viac druhov, napríklad - hobliny(piliny), lisovanépiliny,slama, seno alebo koberček. Podľa môjho názoru je najvhodnejšia slama alebo seno. Takáto postielka absorbuje veľa moču a navyše králik si zo slamy aj niečo zje. Piliny sú najnevhodnejšou podstielkou pretože je v nich veľa prachu a králik môže mať z toho dýchacie ťažkosti. Hobliny sú o niečo vhodnejšie, ale ak sa králik pohybuje voľne po byte tak roztrúsi po ňom hobliny, ktoré sa na králikovi prilepili. Koberček sa bežne používa na miesta kam chodí králik robiť svoju potrebu, ale podľa mňa je to celkom zbytočná vec.
SENO LISOVANE PILINY PILINY
MISKA
Miska na jedlo je jedna z najpoužívanejších vecí králika. V miske sa môžu nachádzať všetky králičie dobroty, ale hlavne krmivá - jačmeň, ovos, rôzne zmesy. Najlepšie je ked má králik keramickú misku, neprekotí ju a nerozkúše.

VODIDLO:
Ak chcete chodiť s vašim králičkom von, kúpte mu špecialne vodítko s popruhmi pre králiky.
KRÁLIČIE WC
Králička môžete naučiť chodiť na králičie WC. Najideálnejšie je
rohové, lebo králičkovi šetrí miesto v klietke.
RADA: Králičky sú veľmi čistotné zvieratká,na záchod chodia vždy do toho istého rohu.Ked si králička prinesiete domov, pár dní sledujte do ktorého rohu v klietke chodi na záchod, veščinou to býva ten najtmavší roh, kde má súkromie. Králičie WC vám ušetrí prácu s čistením klietky.
PREPRAVKA
Prepravka slúži na prepravu králika k veterinárovi alebo niekde na iné miesto. Králika môžete dať do prepravky aj vtedy keď mu čistíte príbytok.
KEFA NA ČESANIE
Používa sa hlavne vtedy keď králik plzne alebo na česanie dlhosrstého králika. Sú rôzne kefy.
JASLIČKY NA SENO/SENÍK
Seno, sušená ďateľina alebo mokrá tráva je najpotrebnejším jedlom pre králika. Králik by mal mať senník každý deň naplnený, ale nemôžeme ho prekrmovať. Králik nadbytok sena vyhrabáva pod seba. Králikovi tam môžeme dať aj napríklad púpavu.